Кокосові субстрати GrondMeester (Голландія) — це роздроблені фрагменти кокосової шкаралупи і волокна. Остаточно обробляється і фасується в Європі, а сировину отримують з Південної Америки в основному з Бразилії. Продаються як вигляді пресованих брикетів і таблеток, так і у вигляді торфу упакованого в мати, в які відразу висаджуються квіти або ягідні культури. Але це не просто механічно перероблена суміш, субстрат проходить ферментацію протягом 14-18 місяців, потім його сушать і пресують для продажу. У нас можна купити кокосовий субстрат у вигляді кокосового торфу (дуже дрібна фракція до 5-6 мм) і великих кокосових чіпсів.
Що таке кокосовий субстрат
По суті це стерильна органічна суміш з різним розміром фрагментів. У кокосових пальм і у наших рослин практично немає загальних хвороб і мікрофлора теж відрізняється. Тим більше що в процесі більш ніж річної ферментації все личинки комах і патогенні організми гинуть. Це одна з ключових переваг кокосового субстрату в порівнянні з натуральним грунтом.
Друга перевага — це структура. Кокосова суміш вбирає в 7 разів більше води ніж займає сама в сухому обсязі. За цими показниками конкурувати з ним може тільки верховий торф. Кокосовий грунт прекрасний акумулятор води для живлення кореневої системи. Крім того, легка і пухка структура, не дивлячись на всю легкість і навіть пухнастість НЕ злежується і не ущільнюється на відміну від натурального грунту. Переваги стабільної структури з великою кількістю пустот — це хороший доступ повітря до коріння, і вільне місце для розростання кореневої системи.
Кокосовий субстрат — це «несуча конструкція» для росту рослин вільна від патогенних мікробів і личинок шкідників. Але кокосова суміш не містить також і корисних речовин. Це не має особливого значення при вирощуванні розсади, на першому етапі вистачає запасу корисних речовин, які були в насінні. А далі треба підживлювати рослини ззовні. Наприклад, додавати в суміш сухий або рідкий біогумус. Про застосування добрив з кокосовим субстратом ми поговоримо далі. Ціна на кокосовий субстрат залежить від форми випуску, вигідніше замовляти великі пресовані блоки по 5 кг.
Форми випуску та різновиди
У нас можна купити кокосовий субстрат GrondMeester в декількох видах, щоб кожен міг підібрати собі оптимальний варіант. Для фермерів і агрофірм підійдуть пресовані блоки по 5 кг з яких виходить 65-70 літрів готового субстрату. Для квітникарів або для пророщування розсади є маленькі диски. Втім, розберемо докладніше всі види фасовок кокосового субстрату, які можна замовити в Україні:
Стандартні блоки (кокосового торфу) стружка дрібної фракції по 5 кг і по 650г. Для приготування потрібно просто додати теплої води як зазначено в інструкції. З великого блоку виходить 65-70 літрів готового кокосового торфу. Кислотність цього виду кокосової суміші нейтральна PH – (5,5-6,5).
Диски (таблетки) з пресованої суміші. Є кілька різновидів з різним розміром дисків. Структура близька до кокосовому торфу, який продається великих брикетах. Рівень PH – (5,5-6,5).
Кокосові мати з готовою пухкою сумішшю для вирощування квітів, суниці, зелені та інших ягід. Склад змішаний: великих кокосових чіпсів (20%): дрібного кокосового торфу (80%). Їх не потрібно розпаковувати можна укладати на грунт або в теплицю, а рослини висаджувати через отвори в упаковці. Отвори потрібно проробляти самостійно з кроком під кожну культур.
Кокосові мати для вирощування овочів. Зовні дуже схожі на попередній варіант. Різниця тільки в складі зміст кокосових чіпсів (40%), а торфу 60%. Для овочів важливіше аерація.
Які переваги і недоліки має кокосова суміш
Крім простоти застосування і швидкості приготування суміші (20 хвилин в теплій воді в співвідношенні 1: 4) кокосова суміш створює умови для зростання і розвитку кореневої системи. А саме:
Вбирає і утримує вологу і розчинені в ній поживні речовини. Сам кокосовий субстрат чистий і не тільки від патогенних мікроорганізмів, але і від поживних речовин. На етапі пророщування — це несуттєво бо для рослини, досить речовин, які містилися в насінні. Але далі в грунтову суміш потрібно вносити добрива, наприклад, рідкий або сухий біогумус. І завдяки пухкій структурі і здатності утримувати вологу поживні речовини поширюються рівномірно і добре вбираються кореневою системою.
Кокосові субстрати GrondMeester рекомендується купити як ідеальний матеріал для систем гідропоніки.
Кокосовий субстрат ідеальний для пророщування розсади і безлічі видів квітів. Цей спосіб прекрасно поєднуватися з укривним агроволокном.
Кокосовий торф використовується як підстилка для тераріумів і равликових ферм. У ньому збирається і зберігається досить вологи щоб підтримувати загальну вологість в тераріумі. Легко можна зрозуміти чи достатній рівень вологості — сухий субстрат світлішає. Він легкий і пухкий в нього равлики легко заповзають і зариваються без ризику не вибратися і задихнутися. На дні тераріуму під шаром кокосового субстрату товщиною 10-15 см равлики відкладають ікру, і вона там прекрасно дозріває.
Кокосова суміш хімічно нейтральна і інертна PH 5,5-5,6 (потрібну для конкретних рослин кислотність, краще створювати за допомогою добавок).
Кокосовий торф і чіпси не злипаються і не ущільнюються утримують досить пухку структуру для гарної аерації кореневої системи.
Кокосова стружка слабо розкладається, на відміну від торфу кокосова суміш може бути використана повторно. Потрібно лише промити і просушити кокосовий субстрат GrondMeester і він готовий до повторного використання.
У грунтової суміші особливо з додаванням перліту або вермикуліту хороші теплоакумулювальні властивості. Вона повільно остигає що важливо для захисту від перепадів температур, наприклад, заморозків.
Кокосовий торф і чіпси вільні від паразитів, гнильних і хвороботворних бактерій бо отриманий з іншого екосистеми плюс пройшли процес ферментації під час якого гине вся мікрофлора, яйця і личинки.
Природний грунт особливо при багаторазовому використанні одного і того ж обсягу швидко деградує і втрачає властивості:
Зростає концентрація хімічних добрив, пестицидів, отрутохімікатів.
У природному ґрунті містяться личинки шкідників, цвіль і збудники захворювань. Щоб боротися з ними потрібно вносити хімікати, які потрапляють в стебла, листя і плоди, що шкідливо для здоров’я людини.
Сам грунт при поливі і внесення розчинів добрив швидко ущільнюється (втрачає структуру), а це погіршує аерацію кореневої системи рослин.
Але як би не був хороший цей субстрат є у нього і недоліки:
Ціна кокосового субстрату досить висока. Тому не вийде масово використовувати його для великих теплиць і відкритих грядок. Це прекрасний засіб тільки для вузького застосування або вирощування дорогих культур (розсада, орхідеї, равлики).
Для повноцінного вирощування рослин на тривалий термін недостатньо купити кокосовий субстрат він «порожній» з огляду на вміст органіки і мінеральних речовин. Потрібно додавати в суміш гумус добрива і т.д.
Підходить не для всіх рослин — кактуси і інші сукуленти вимагають іншого складу грунту.
Хороші властивості і цінність являє собою тільки якісний кокосовий субстрат. Погано підготовлена сировина може містити велику кількість солей і інших домішок. І не завжди вийде їх вимити. А від цього, наприклад, можуть загинути або перестати розмножуються равлики. Тому краще не економити і купити кокосовий субстрат GrondMeester — це голландський бренд лідер з впровадження та інновацій в аграрному секторі. Ціна хоч і не найнижча, але за неї ви отримуєте гарантовану якість.
Як правильно приготувати брикети і диски з кокосовим субстратом
Гранично просто на більшості упаковок є інструкція, але у нас можна купити кокосовий субстрат, пресований в брикетах і обтягнутий прозорою вакуумною плівкою це дешевше, але там немає інструкції тому наведемо послідовність приготування:
Зняти упаковку. Якщо це великий брикет і вам потрібно використовувати тільки частину відокремте її з розрахунку що з 1 кг пресованого кокосового субстрату виходить до 15 літрів грунту. Брикет дуже міцний і відрізати шматок не так просто, але можна відколоти. Для цього потрібно зробити зарубки сокирою на гранях щоб позначити потрібний шматок. Далі тією ж сокирою як зубилом постукувати по периметру і фрагмент потрібного розміру відколеться.
Помістити таблетку, диск, цілий брикет або його фрагмент в ємність з урахуванням значного збільшення об’єму, залити водою у співвідношенні 1 кг субстрату на 4-5 л води. Через деякий час маса розбухне і стане пухкою і м’якою.
Якщо є необхідність або є сумніви в якості субстрату — потрібно промити його великою кількістю води. Ця процедура допоможе вимити надлишок солі і інших домішок. При промиванні воду потрібно фільтрувати через легку тканину або кілька шарів марлі. Після промивання кокосовий субстрат потрібно злегка віджати щоб видалити зайву вологу.
Все кокосова суміш готова — можна розкладати по горщиках, грядок або тераріумах.
Як застосовувати кокосовий субстрат для різних рослин
Далеко не для всіх випадків кокосовий торф застосовується в чистому вигляді, часто в суміш додаються добрива і мінеральні гранули. Розберемо ці особливості з огляду особливостей вегетації тих чи інших культур.
Розсада може рости на чистому кокосовому субстраті, але краще все ж на суміші з вермикулітом і компостом. Вермикуліт або перліт — це спінені мінерали з пористою структурою. Він працює як акумулятор, вбирає водні розчини поживних речовин і віддає їх корінню в міру потреби. При вирощуванні розсади помідорів або болгарського перцю хороший результат спостерігається тільки до пікіровки (коли з’являються перші справжні листки). Після цього розсаду потрібно висаджувати в іншу грунтову суміш багату мінералами і органічними поживними речовинами.
Кімнатні рослини (крім кактусів). Природний грунт швидко злежується і ущільнюється, а це погано для коріння туди не надходить досить повітря. Щоб цього не відбувалося потрібно змішати поживний грунт з кокосовою стружкою в співвідношенні 1: 1.
При пророщування цибулинних садових рослин (жоржин, лілій і т.д.) висаджування їх в субстрат прискорює сходи і наближає цвітіння.
Кокосовий субстрат також додають і змішують з поживним грунтом при пророщування в контейнерах бульбової бегонії або герані. У співвідношенні 1: 3. Така добавка також покращує структуру грунту, не дозволяючи йому ущільнюватися і злежуватися.
При пророщуванні посіяного насіння під тепличною плівкою або відкритих грядках кокосовим торфом посипають посів зверху. Так насіння опиняється одночасно захищеним, бо там тепло і волого, і легкий кокосовий субстрат не заважає пробиватися паросткам.
Мульчування — це створення на поверхні грунту шару, який буде заважати проростанню бур’янів і пересихання грунту. Для цього використовуються як натуральні матеріали на зразок тирси, соломи, подрібненої деревної кори, так і синтетика плівка для мульчування або агротканина. Але і кокосовий субстрат можна використовувати для мульчування. Правда купити кокосові субстрат тільки для мульчування нераціонально через високу ціну. Але якщо після вирощування розсади у вас залишилася значна кількість кокосового субстрату, то чому-б не використати його як мульчу.
Кокосовий субстрат для розсади
Тут він особливо популярний, так як при вирощуванні розсади особливо важлива його стерильність і відсутність насіння бур’янів, і не так важлива нестача поживних речовин. Адже на першому етапі розвитку основне живлення розсада отримує із запасу самого насіння. А згодом розсаду можна підгодувати, а в кінцевому підсумку пересадити в іншу грунтову суміш з натуральним живильним грунтом. Для первинного пророщування підходить чиста кокосова суміш, а для дорощування після пікіровки (коли з’явилися перші повноцінні листя), потрібно змішати городній грунт з кокосовим субстратом в пропорції 1: 1, якщо грунт легкий (лісовий) то на 2 частини грунту 1 частина кокосового торфу. Природний грунт перед змішуванням потрібно знезаразити. Для цього його потрібно прожарити в печі або в духовці, або обробити фунгіцидами якщо великий обсяг і нереально прожарити або пропарити.
Також і при висаджуванні розсади в грядку в лунку потрібно покласти трохи кокосового субстрату щоб коріння розвивалися краще і швидше за рахунок структурних пустот між частинками.
Як зберігати використаний кокосовий субстрат до нового сезону
Як ми вже згадували фрагменти з волокон і шкаралупи кокоса досить довго не гниють і можуть використовуватися повторно. Розберемо в яких випадках це допустимо, а в яких краще пустити використаний субстрат на мульчу.
Абсолютно безпечний тільки новий субстрат, якщо в суміші є природний грунт, заражений патогенними організмами спорами грибів і цвілі, врахуйте, що ця «бомба» може погубити новий урожай. Тому промивати просушувати і використовувати повторно можна тільки чисті кокосові чіпси або торф (може бути з домішками вермикуліту, перліту або діятимуть). І то, є ризик що з водою і поживними розчинами в суміш могли потрапити збудники хвороб. Хоча і невелика. Просушена суміш після зберігання декілька місяців скоріше за все буде безпечною і спрацює не гірше, ніж в перший раз.
УВАГА! Не можна зберігати вологу грунтову суміш на основі кокосового субстрату в поліетиленових пакетах, пластикових контейнерах, бочках і т.д. Вона почне закисати прийде в непридатність.
Непридатний до повторного використання кокосовий субстрат можна утилізувати з користю. Наприклад, додати в грунт квітника або клумби, що поліпшить якість грунту.
Які використовувати добрива з кокосовим субстратом
Крім добрив корисно в грунтову суміш додавати перліт вермикуліт або діатоміт. Вони корисні і доповнюють властивості, оскільки сам по собі кокосовий субстрат частково блокує всмоктування добрив в корені через те, що ці речовини частково вбираються в самі фрагменти подрібненого кокоса і звідти більше не вимиваються.
А особливо цікавий диатомит — хоча це мінерал і безпосередньо ніяких корисних речовин не містить, але його застосування робить кремній доступнішим для засвоєння рослинами. У такій суміші не живуть слимаки, діатоміт пригнічує розвиток гнильних процесів, може накопичувати і поступово віддавати мінеральні та органічні речовини які потрапляють в грунт з водою.
Що стосується підгодівлі і мінеральних добрив потрібно трохи збільшувати дозування, з урахуванням зниження всмоктуваності про яку ми вже згадували.
Біогумус і в рідкому, і в сухому вигляді прекрасно поєднується з грунтовими сумішами на основі кокосових чіпсів або торфу. До складу якісного органічного добрива біогумус входять:
ензими;
рослинні гормони;
гумати;
амінокислоти;
натуральні антибіотики;
макро- і мікроелементи (азот, бор і фосфор, цинк, калій і мідь, а також залізо, сірка і марганець);
спори мікроорганізмів симбіонтів;
гумінові кислоти.
Чи можна чимось замінити кокосовий субстрат
Більш-менш подібним властивостями володіє верхової торф. Про те не дивлячись на навіть більшу вологоємність він швидко розкладається і переробляється місцевими організмами. Все ж торфовища належать до нашої рідної екосистеми. І навіть не дивлячись на чистоту і опірність інфекціям завдяки фенольним сполукам не може скласти пряму конкуренцію кокосовим субстратам. Особливо що стосується вирощування розсади і використання в якості підстилки для тераріумів.
Що робити із залишками готової грунтовій суміші
Якщо свіжоприготованої суміші виявилося занадто багато, її можна висушити і використовувати пізніше аж до наступного сезону.
Для просушування кокосовий субстрат потрібно розкласти тонким шаром на плівці. Бажано в такому місці де буде мінімум комах і тварин. Спресувати назад в брикет його не вийде, але помістити в картонні коробки або дерев’яний ящик цілком можна і кокосові чіпси спокійно пролежать рік до наступного сезону.
Якщо потрібна консультація або ви готові зробити замовлення телефонуйте. Підберемо потрібний варіант суміші від бренду GrondMeester, поставимо в резерв на найближчому регіональному складі. Регіональні склади і представництва у нас є у всіх регіонах України. Також узгодимо зручний вам спосіб оплати. Для великих споживачів і торгуючих організацій у нас є спеціальні умови, щоб дізнатися теж телефонуйте або залишайте заявку в онлайн мессенджері.
© 2024 Agrid. Всі права захищені
Щоб забезпечити найкращий досвід, ми використовуємо такі технології, як файли cookie, для зберігання та/або доступу до інформації про пристрій. Згода на використання цих технологій дозволить нам обробляти такі дані, як поведінка користувача або унікальні ідентифікатори на цьому сайті. Відмова або відкликання згоди може негативно вплинути на певні можливості та функції.