Агроволокно – найкраща інвестиція для досягнення врожаю
У сучасному світі активно використовуються різноманітні технології та інноваційні методи. Не залишається осторонь і сільське господарство. В число найбільш перспективних інновацій, які взяли собі на озброєння аграрії, входить агроволокно. В умовах глобального потепління воно допомагає отримувати стабільний врожай та мінімізувати витрати.
Що таке агроволокно?
Агроволокно – інноваційний нетканий матеріал, який створює сприятливий мікроклімат для сільськогосподарських культур та забезпечує надійний захист рослинам від негативних погодних умов та шкідників.
Коротка історія виникнення
Ще в давнину люди почали використовувати різноманітні матеріали, щоб захистити рослини від несприятливих зовнішніх факторів. В 1950-1960 роках з’явились синтетичні матеріали, і аграрії почали використовувати для укриття рослин поліетиленові плівки. Поліетилен добре захищає від холоду, але через низьку повітропроникність може спричинити загибель рослин від перегріву.
Справжньою революцією в сільському господарстві стала поява поліпропілену – ідеального матеріалу для виготовлення агроволокна.
Типи агроволокна: основні властивості та призначення
В залежності від потреб можна застосувати 3 різновиди агроволокна:
- Біле (укривне)
Агроволокно біле добре пропускає світло, воду та повітря, що сприяє росту та розвитку різноманітних культур. Додатково воно зберігає тепло та захищає рослини від заморозків у весняний та осінній період. Влітку ж полотно допоможе уникнути перегріву завдяки здатності відбивати та розсіювати зайве світло. Укривне агроволокно також використовують для захисту від вітру, злив, шкідливих комах та птахів.
Щільність матеріалу – від 17 до 50 г/м2.
- Чорне (мульчуюче)
Агроволокно чорне притягує та поглинає сонячне тепло, чим сприяє швидкому прогріванню ґрунту навесні та ранньому дозріванню овочів. До того ж воно не пропускає світло, завдяки чому унеможливлює фотосинтез для бур’янів та призводить до їхньої загибелі. Тому чорний спанбонд активно використовують для мульчування. Додатково під чорним полотном створюється оптимальний мікроклімат, який сприяє розвиненню кореневої системи, та підвищенню врожайності рослин.
Щільність матеріалу – від 50 до 100 г/м2.
- Чорно-біле (мульчуюче)
Чорно-біле агроволокно поєднує переваги чорного та білого спанбонду. Воно відбиває надлишкове сонячне світло та перешкоджає проростанню бур’янів.
Укладають двокольорове полотно темною стороною вниз до ґрунту. При цьому чорна сторона виконує роль мульчі, а біла – відбиває сонячні промені та захищає кореневу систему рослини від перегріву.
Щільність матеріалу – 50 г/м2.
Переваги використання агроволокна
Агроволокно має велику популярність серед споживачів завдяки своїй багатофункціональності:
- підтримання оптимального мікроклімату для агрокультур, що сприяє активному розвитку кореневої системи та надземної частини;
- захист рослин від несприятливих погодних умов (заморозки, спека, температурні перепади, град, злива);
- зменшення кількості шкідливих комах без застосування інсектицидів;
- гальмування росту бур’янів без використання гербіцидів;
- збереження вологи в ґрунті та зменшення кількості поливів;
- економія ресурсів: води, пестицидів;
- підвищення врожайності та якості продукції;
- прискорення дозрівання плодів;
- забезпечення чистоти (перешкоджає забрудненню) та товарного вигляду ягід і овочів;
- покращення якості та структури ґрунту – запобігає ерозії та утворенню кірки, забезпечує рівномірне прогрівання та утримання вологи, підвищує родючість;
- зменшення фізичної праці при здійсненні догляду за рослинами.
Сучасні методи застосування агроволокна
Найчастіше агроволокно купують в Україні для:
- захисту посівів та насаджень від весняних та осінніх заморозків;
- зимового укриття теплолюбних рослин;
- мульчування ґрунту;
- виготовлення парників та теплиць.
Мульчування ґрунту: техніка та переваги
Для мульчування слід купити агроволокно чорне. Його розстеляють безпосередньо на ґрунт, після чого роблять отвори, в які висаджують рослини. Полотно залишають на грядках на весь рік. Чорний спанбонд допомагає боротися з бур’янами і створює сприятливий мікроклімат для рослин, зберігаючи вологу та покращуючи структуру ґрунту.
Створення тунелів та парників з агроволокна для ранніх посівів
При ранній посадці розсади існує великий ризик, що насадження загинуть від заморозків. Щоб зберегти рослини від замерзання, варто купити біле агроволокно. Тонкий матеріал (17-23 г/м2) можна стелити безпосередньо на ґрунт, але він захистить лише при невеликих заморозках. Тому для північних регіонів варто віддати перевагу покупці більш щільного (30-50 г/м2) спанбонду. Але внаслідок значної ваги він може зламати стебла рослин. Вирішити проблему допоможуть парники. Для їх монтажу достатньо над грядкою встановити дуги та натягнути зверху полотна.
Використання агроволокна в теплицях
Агроволокно в теплицях захистить рослини від холоду, зменшить енерговитрати на опалення, забезпечить швидкий розвиток та ранній врожай. Біле агроволокно використовується або в якості другого даху теплиці, або як звичайний покривний матеріал безпосередньо по рослинам чи низьким тунелем. При цьому додатково агроволокно буде захищати рослини від конденсату.
Інноваційні підходи: комбінування агроволокна з іншими матеріалами для підвищення ефективності
При вирощуванні сільськогосподарських культур, рекомендується поєднувати агроволокно з плівкою, що допоможе максимально захистити рослини від холоду, та прискорити отримання раннього врожаю.
Можливі 2 варіанти поєднання матеріалів:
- В теплиці агроволокно використовують в якості обмеження об’єму теплиці і для додаткового утеплення рослин. При цьому основне покриття залишається плівковим, полікарбонатним або скляним. Ця технологія значно прискорює отримання раннього врожаю.
- Покриття по рослинам чи на низькому тунелі комбінацією агроволокно + плівка. В цьому випадку перше покриття робиться агроволокном, а з верху вкривається плівка. Такий метод застосовується здебільшого саме для зимового покриття. Як тільки на весні температури стануть занадто високими, що може привести до перегріву рослин, плівку слід прибрати і залишити в якості покриття тільки агроволокно. Під таким укриттям рослини значно краще переносять зиму і починають значно раніше вегетувати.
Сучасні технології захищають рослини від негативних кліматичних умов, допомагають мінімізувати ризики втрат врожаю, економити ресурси та отримувати високі врожаї. Інвестуйте кошти у інноваційні технології та підвищуйте рентабельність свого господарства вже сьогодні.