You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.
м. Київ. вул. Бориспільська 7а
Колцентр: +38 044 290 96 99
9:00-18:00
Пн-Пт
Вихідні
Сб-Нд

Кокосовий субстрат

Кокосовий субстрат

Кокосові субстрати GrondMeester (Голландія) — це роздроблені фрагменти кокосової шкаралупи і волокна. Остаточно обробляється і фасується в Європі, а сировину отримують з Південної Америки в основному з Бразилії. Продаються як вигляді пресованих брикетів і таблеток, так і у вигляді торфу упакованого в мати, в які відразу висаджуються квіти або ягідні культури. Але це не просто механічно перероблена суміш, субстрат проходить ферментацію протягом 14-18 місяців, потім його сушать і пресують для продажу. У нас можна купити кокосовий субстрат у вигляді кокосового торфу (дуже дрібна фракція до 5-6 мм) і великих кокосових чіпсів.

Що таке кокосовий субстрат

По суті це стерильна органічна суміш з різним розміром фрагментів. У кокосових пальм і у наших рослин практично немає загальних хвороб і мікрофлора теж відрізняється. Тим більше що в процесі більш ніж річної ферментації все личинки комах і патогенні організми гинуть. Це одна з ключових переваг кокосового субстрату в порівнянні з натуральним грунтом.

 

Друга перевага — це структура. Кокосова суміш вбирає в 7 разів більше води ніж займає сама в сухому обсязі. За цими показниками конкурувати з ним може тільки верховий торф. Кокосовий грунт прекрасний акумулятор води для живлення кореневої системи. Крім того, легка і пухка структура, не дивлячись на всю легкість і навіть пухнастість НЕ злежується і не ущільнюється на відміну від натурального грунту. Переваги стабільної структури з великою кількістю пустот — це хороший доступ повітря до коріння, і вільне місце для розростання кореневої системи.

Кокосовий субстрат — це «несуча конструкція» для росту рослин вільна від патогенних мікробів і личинок шкідників. Але кокосова суміш не містить також і корисних речовин. Це не має особливого значення при вирощуванні розсади, на першому етапі вистачає запасу корисних речовин, які були в насінні. А далі треба підживлювати рослини ззовні. Наприклад, додавати в суміш сухий або рідкий біогумус. Про застосування добрив з кокосовим субстратом ми поговоримо далі. Ціна на кокосовий субстрат залежить від форми випуску, вигідніше замовляти великі пресовані блоки по 5 кг.

Форми випуску та різновиди

У нас можна купити кокосовий субстрат GrondMeester в декількох видах, щоб кожен міг підібрати собі оптимальний варіант. Для фермерів і агрофірм підійдуть пресовані блоки по 5 кг з яких виходить 65-70 літрів готового субстрату. Для квітникарів або для пророщування розсади є маленькі диски. Втім, розберемо докладніше всі види фасовок кокосового субстрату, які можна замовити в Україні:

 1. Стандартні блоки (кокосового торфу) стружка дрібної фракції по 5 кг і по 650г. Для приготування потрібно просто додати теплої води як зазначено в інструкції. З великого блоку виходить 65-70 літрів готового кокосового торфу. Кислотність цього виду кокосової суміші нейтральна PH - (5,5-6,5).

 2. Диски (таблетки) з пресованої суміші. Є кілька різновидів з різним розміром дисків. Структура близька до кокосовому торфу, який продається великих брикетах. Рівень PH - (5,5-6,5).

 3. Кокосові мати з готовою пухкою сумішшю для вирощування квітів, суниці, зелені та інших ягід. Склад змішаний: великих кокосових чіпсів (20%): дрібного кокосового торфу (80%). Їх не потрібно розпаковувати можна укладати на грунт або в теплицю, а рослини висаджувати через отвори в упаковці. Отвори потрібно проробляти самостійно з кроком під кожну культур.

 4. Кокосові мати для вирощування овочів. Зовні дуже схожі на попередній варіант. Різниця тільки в складі зміст кокосових чіпсів (40%), а торфу 60%. Для овочів важливіше аерація.

 

Які переваги і недоліки має кокосова суміш

Крім простоти застосування і швидкості приготування суміші (20 хвилин в теплій воді в співвідношенні 1: 4) кокосова суміш створює умови для зростання і розвитку кореневої системи. А саме:

 1. Вбирає і утримує вологу і розчинені в ній поживні речовини. Сам кокосовий субстрат чистий і не тільки від патогенних мікроорганізмів, але і від поживних речовин. На етапі пророщування — це несуттєво бо для рослини, досить речовин, які містилися в насінні. Але далі в грунтову суміш потрібно вносити добрива, наприклад, рідкий або сухий біогумус. І завдяки пухкій структурі і здатності утримувати вологу поживні речовини поширюються рівномірно і добре вбираються кореневою системою.

 2. Кокосові субстрати GrondMeester рекомендується купити як ідеальний матеріал для систем гідропоніки.

 3. Кокосовий субстрат ідеальний для пророщування розсади і безлічі видів квітів. Цей спосіб прекрасно поєднуватися з укривним агроволокном.

 4. Кокосовий торф використовується як підстилка для тераріумів і равликових ферм. У ньому збирається і зберігається досить вологи щоб підтримувати загальну вологість в тераріумі. Легко можна зрозуміти чи достатній рівень вологості — сухий субстрат світлішає. Він легкий і пухкий в нього равлики легко заповзають і зариваються без ризику не вибратися і задихнутися. На дні тераріуму під шаром кокосового субстрату товщиною 10-15 см равлики відкладають ікру, і вона там прекрасно дозріває.

 1. Кокосова суміш хімічно нейтральна і інертна PH 5,5-5,6 (потрібну для конкретних рослин кислотність, краще створювати за допомогою добавок).

 2. Кокосовий торф і чіпси не злипаються і не ущільнюються утримують досить пухку структуру для гарної аерації кореневої системи.

 3. Кокосова стружка слабо розкладається, на відміну від торфу кокосова суміш може бути використана повторно. Потрібно лише промити і просушити кокосовий субстрат GrondMeester і він готовий до повторного використання.

 4. У грунтової суміші особливо з додаванням перліту або вермикуліту хороші теплоакумулювальні властивості. Вона повільно остигає що важливо для захисту від перепадів температур, наприклад, заморозків.

 5. Кокосовий торф і чіпси вільні від паразитів, гнильних і хвороботворних бактерій бо отриманий з іншого екосистеми плюс пройшли процес ферментації під час якого гине вся мікрофлора, яйця і личинки.

 

Природний грунт особливо при багаторазовому використанні одного і того ж обсягу швидко деградує і втрачає властивості:

 1. Зростає концентрація хімічних добрив, пестицидів, отрутохімікатів.

 2. У природному ґрунті містяться личинки шкідників, цвіль і збудники захворювань. Щоб боротися з ними потрібно вносити хімікати, які потрапляють в стебла, листя і плоди, що шкідливо для здоров'я людини.

 3. Сам грунт при поливі і внесення розчинів добрив швидко ущільнюється (втрачає структуру), а це погіршує аерацію кореневої системи рослин.

 

Але як би не був хороший цей субстрат є у нього і недоліки:

 1. Ціна кокосового субстрату досить висока. Тому не вийде масово використовувати його для великих теплиць і відкритих грядок. Це прекрасний засіб тільки для вузького застосування або вирощування дорогих культур (розсада, орхідеї, равлики).

 2. Для повноцінного вирощування рослин на тривалий термін недостатньо купити кокосовий субстрат він «порожній» з огляду на вміст органіки і мінеральних речовин. Потрібно додавати в суміш гумус добрива і т.д.

 3. Підходить не для всіх рослин — кактуси і інші сукуленти вимагають іншого складу грунту.

 4. Хороші властивості і цінність являє собою тільки якісний кокосовий субстрат. Погано підготовлена ​​сировина може містити велику кількість солей і інших домішок. І не завжди вийде їх вимити. А від цього, наприклад, можуть загинути або перестати розмножуються равлики. Тому краще не економити і купити кокосовий субстрат GrondMeester — це голландський бренд лідер з впровадження та інновацій в аграрному секторі. Ціна хоч і не найнижча, але за неї ви отримуєте гарантовану якість.

Як правильно приготувати брикети і диски з кокосовим субстратом

Гранично просто на більшості упаковок є інструкція, але у нас можна купити кокосовий субстрат, пресований в брикетах і обтягнутий прозорою вакуумною плівкою це дешевше, але там немає інструкції тому наведемо послідовність приготування:

 1. Зняти упаковку. Якщо це великий брикет і вам потрібно використовувати тільки частину відокремте її з розрахунку що з 1 кг пресованого кокосового субстрату виходить до 15 літрів грунту. Брикет дуже міцний і відрізати шматок не так просто, але можна відколоти. Для цього потрібно зробити зарубки сокирою на гранях щоб позначити потрібний шматок. Далі тією ж сокирою як зубилом постукувати по периметру і фрагмент потрібного розміру відколеться.

 2. Помістити таблетку, диск, цілий брикет або його фрагмент в ємність з урахуванням значного збільшення об'єму, залити водою у співвідношенні 1 кг субстрату на 4-5 л води. Через деякий час маса розбухне і стане пухкою і м'якою.

 3. Якщо є необхідність або є сумніви в якості субстрату — потрібно промити його великою кількістю води. Ця процедура допоможе вимити надлишок солі і інших домішок. При промиванні воду потрібно фільтрувати через легку тканину або кілька шарів марлі. Після промивання кокосовий субстрат потрібно злегка віджати щоб видалити зайву вологу.

 4.  Все кокосова суміш готова — можна розкладати по горщиках, грядок або тераріумах.

Як застосовувати кокосовий субстрат для різних рослин

Далеко не для всіх випадків кокосовий торф застосовується в чистому вигляді, часто в суміш додаються добрива і мінеральні гранули. Розберемо ці особливості з огляду особливостей вегетації тих чи інших культур.

 1. Розсада може рости на чистому кокосовому субстраті, але краще все ж на суміші з вермикулітом і компостом. Вермикуліт або перліт — це спінені мінерали з пористою структурою. Він працює як акумулятор вбирає водні розчини поживних речовин і віддає їх коріння в міру потреби. При вирощуванні розсади помідорів або болгарського перцю хороший результат спостерігається тільки до пікіровки (коли з'являються перші справжні листки). Після цього розсаду потрібно висаджувати в іншу грунтову суміш багату мінералами і органічними поживними речовинами.

 2. Кімнатні рослини (крім кактусів). Природний грунт швидко злежується і ущільнюється, а це погано для коріння туди не надходить досить повітря. Щоб цього не відбувалося потрібно змішати поживний грунт з кокосовою стружкою в співвідношенні 1: 1.

 3. При пророщування цибулинних садових рослин (жоржин, лілій і т.д.) висаджування їх в субстрат прискорює сходи і наближає цвітіння.

 4. Кокосовий субстрат також додають і змішують з поживним грунтом при пророщування в контейнерах бульбової бегонії або герані. У співвідношенні 1: 3. Така добавка також покращує структуру грунту, не дозволяючи йому ущільнюватися і злежуватися.

 5. При пророщуванні посіяного насіння під тепличною плівкою або відкритих грядках кокосовим торфом посипають посів зверху. Так насіння опиняэться одночасно захищеним, бо там тепло і волого, і легкий кокосовий субстрат не заважає пробиватися паросткам.

 6. Мульчування — це створення на поверхні грунту шару, який буде заважати проростанню бур'янів і пересихання грунту. Для цього використовуються як натуральні матеріали на зразок тирси, соломи, подрібненої деревної кори, так і синтетика плівка для мульчування або агротканина. Але і кокосовий субстрат можна використовувати для мульчування. Правда купити кокосові субстрат тільки для мульчування нераціонально через високу ціну. Але якщо після вирощування розсади у вас залишилася значна кількість кокосового субстрату, то чому-б не використати його як мульчу.

Кокосовий субстрат для розсади

Тут він особливо популярний, так як при вирощуванні розсади особливо важлива його стерильність і відсутність насіння бур'янів, і не так важлива нестача поживних речовин. Адже на першому етапі розвитку основне живлення розсада отримує із запасу самого насіння. А згодом розсаду можна підгодувати, а в кінцевому підсумку пересадити в іншу грунтову суміш з натуральним живильним грунтом. Для первинного пророщування підходить чиста кокосова суміш, а для дорощування після пікіровки (коли з'явилися перші повноцінні листя), потрібно змішати городній грунт з кокосовим субстратом в пропорції 1: 1, якщо грунт легкий (лісовий) то на 2 частини грунту 1 частина кокосового торфу. Природний грунт перед змішуванням потрібно знезаразити. Для цього його потрібно прожарити в печі або в духовці, або обробити фунгіцидами якщо великий обсяг і нереально прожарити або пропарити.

Також і при висаджуванні розсади в грядку в лунку потрібно покласти трохи кокосового субстрату щоб коріння розвивалися краще і швидше за рахунок структурних пустот між частинками.

Як зберігати використаний кокосовий субстрат до нового сезону

Як ми вже згадували фрагменти з волокон і шкаралупи кокоса досить довго не гниють і можуть використовуватися повторно. Розберемо в яких випадках це допустимо, а в яких краще пустити використаний субстрат на мульчу.

Абсолютно безпечний тільки новий субстрат, якщо в суміші є природний грунт, заражений патогенними організмами спорами грибів і цвілі, врахуйте, що ця «бомба» може погубити новий урожай. Тому промивати просушувати і використовувати повторно можна тільки чисті кокосові чіпси або торф (може бути з домішками вермикуліту, перліту або діятимуть). І то, є ризик що з водою і поживними розчинами в суміш могли потрапити збудники хвороб. Хоча і невелика. Просушена суміш після зберігання декілька місяців скоріше за все буде безпечною і спрацює не гірше, ніж в перший раз.

УВАГА! Не можна зберігати вологу грунтову суміш на основі кокосового субстрату в поліетиленових пакетах, пластикових контейнерах, бочках і т.д. Вона почне закисати прийде в непридатність.

Непридатний до повторного використання кокосовий субстрат можна утилізувати з користю. Наприклад, додати в грунт квітника або клумби, що поліпшить якість грунту.

Які використовувати добрива з кокосовим субстратом

Крім добрив корисно в грунтову суміш додавати перліт вермикуліт або діатоміт. Вони корисні і доповнюють властивості, оскільки сам по собі кокосовий субстрат частково блокує всмоктування добрив в корені через те, що ці речовини частково вбираються в самі фрагменти подрібненого кокоса і звідти більше не вимиваються.

А особливо цікавий диатомит — хоча це мінерал і безпосередньо ніяких корисних речовин не містить, але його застосування робить кремній доступнішим для засвоєння рослинами. У такій суміші не живуть слимаки, діатоміт пригнічує розвиток гнильних процесів, може накопичувати і поступово віддавати мінеральні та органічні речовини які потрапляють в грунт з водою.

Що стосується підгодівлі і мінеральних добрив потрібно трохи збільшувати дозування, з урахуванням зниження всмоктуваності про яку ми вже згадували.

Біогумус і в рідкому, і в сухому вигляді прекрасно поєднується з грунтовими сумішами на основі кокосових чіпсів або торфу. До складу якісного органічного добрива біогумус входять:

 • ензими;

 • рослинні гормони;

 • гумати;

 • амінокислоти;

 • натуральні антибіотики;

 • макро- і мікроелементи (азот, бор і фосфор, цинк, калій і мідь, а також залізо, сірка і марганець);

 • спори мікроорганізмів симбіонтів;

 • гумінові кислоти.

Чи можна чимось замінити кокосовий субстрат

Більш-менш подібним властивостями володіє верхової торф. Про те не дивлячись на навіть більшу вологоємність він швидко розкладається і переробляється місцевими організмами. Все ж торфовища належать до нашої рідної екосистеми. І навіть не дивлячись на чистоту і опірність інфекціям завдяки фенольним сполукам не може скласти пряму конкуренцію кокосовим субстратам. Особливо що стосується вирощування розсади і використання в якості підстилки для тераріумів.

Що робити із залишками готової грунтовій суміші

Якщо свіжоприготованої суміші виявилося занадто багато, її можна висушити і використовувати пізніше аж до наступного сезону.

Для просушування кокосовий субстрат потрібно розкласти тонким шаром на плівці. Бажано в такому місці де буде мінімум комах і тварин. Спресувати назад в брикет його не вийде, але помістити в картонні коробки або дерев'яний ящик цілком можна і кокосові чіпси спокійно пролежать рік до наступного сезону.

 

Якщо потрібна консультація або ви готові зробити замовлення телефонуйте. Підберемо потрібний варіант суміші від бренду GrondMeester, поставимо в резерв на найближчому регіональному складі. Регіональні склади і представництва у нас є у всіх регіонах України. Також узгодимо зручний вам спосіб оплати. Для великих споживачів і торгуючих організацій у нас є спеціальні умови, щоб дізнатися теж телефонуйте або залишайте заявку в онлайн мессенджері.