You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.
м. Київ. вул. Бориспільська 7а
Колцентр: +38 044 290 96 99
9:00-18:00
Пн-Пт
Вихідні
Сб-Нд

Теплична плівка для професіоналів

Теплична плівка - це поліетиленове покриття для теплиць щоб під ним створювати сприятливі умови для вирощування рослин в період несприятливих погодних умов, чи кліматичних зон. Професійна теплична плівка - це вже не просто товстий поліетилен, який захищає від снігу, дощу і вітру, який потрібно міняти раз на кілька років. Професійні тепличні плівки складаються з декількох шарів і впливають на процес вирощування рослин керуючи мікрокліматом і біологічними процесами. Якщо вже є розуміння, що професійні плівки — це вигідніше технічного поліетилену, то ця стаття для вас.

Теплична плівка для професіоналів

Чим відрізняється теплична плівка від технічної

Звичайний поліетилен, так звана технічна плівка, захищає теплиці від вітру, дощу і снігу але не більше того. У той-же час професійна теплична плівка забезпечує оптимальні умови вирощування рослин:

  1. Міцність - професійні тепличні плівки мають високі показники міцності і еластичності.

  2. Довговічність тепличного покриття характеризується додаванням УФ стабілізаторів. Стабілізатори продовжують час експлуатації плівки.

  3. Енергоефективність - це один з базових параметрів тепличного покриття, так як основне завдання, домогтися збереження необхідної температури всередині теплиці при цьому витративши найменшу кількість ресурсів.

  4. Введення в структуру плівки EVA сополімерів - це комплексне вирішення низки завдань.

  5. Світлопроникність - дуже важливий показник тепличної плівки при вирощуванні рослин. Окремим напрямом є ​​покриття з розсіюванням і затінення (молочні).

  6. Антиконденсат - добавка, яка дозволяє уникнути крапель всередині теплиці.

Багатошарові плівки відрізняються підвищеною міцністю і еластичністю. Залежно від якості полімеру і добавок змінюються і характеристики. Товщина плівки, що обирається залежить від конструктиву і розміру теплиці.

Товщина і механічна міцність плівки для арочної теплиці

Для купольних теплиць з шириною по основі теплиці 9 -10 метрів і висотою 3,5-4,5 метра рекомендується застосовувати плівки товщиною 150 мікрон.

Для купольних теплиць шириною по основі теплиці 7-8 метрів і висотою 3-3,5 метра рекомендується застосовувати покриття товщиною 120 мікрон.

Якщо встановлюється блочна теплиця з вертикальними стінами понад 4,5 метрів, то рекомендується застосовувати плівки 180-200 мікрон. Для другої плівки при конструктиві з наддувом, застосовується плівка на 20-30% тонша зовнішньої. Якщо ж другий шар встановлюється тимчасовим другим куполом, для обмеження обсягу всередині теплиці, то можна застосувати плівку завтовшки 80-100 мікрон. При виборі товщини слід спиратися на характеристики міцності плівки.

Параметр

Рекомендовані значення

Межа міцності на розрив

не менше 26 МПа

Опір раздиру, кг / мм 

не менше 10 кг / мм

Подовження при розриві 

700-800%

Якщо характеристики міцності нижче рекомендованих, то слід збільшити товщину плівки на 20%. Особливу увагу слід приділяти еластичності. Якщо у тепличного покриття низька еластичність, то є ризик, що вона буде не дотягнута, особливо при низьких температурах монтажу. Як наслідок, при зміні температури плівка може прослабитись в натяжці, а при пориві вітру відбудеться «хлопок», який розірве плівку. Такі плівки слід постійно перевіряти на ступінь натягування. Тому краще не ризикувати і брати перевірену продукцію наприклад від бренду Sotrafa (Іспанія)

У багатошарових плівках характеристики міцності відрізняються в залежності від напрямку прикладання зусилля. Розрізняють два напрями орієнтації:

  • TD - міцність в поперечному напрямку;

  • MD - міцність в поздовжньому напрямку (машинному.

Міцність в поздовжньому напрямку (напрямку вздовж рулону) завжди трохи вища, в межах 6-10%. Вимірюється міцність тепличної плівки в кгс / м2 або МПа.

Сучасні багатошарові тепличні плівки мають від 3-х до 7-ми шарів в структурі матеріалу. У кожен шар вносяться певні добавки, завдяки чому плівку можна «запрограмувати» під ті чи інші завдання.

При виборі слід розуміти, що якщо міцність і еластичність пропонованої плівки нижче на 15%, а ціна нижча на 5%, то цей матеріал точно не обійдеться дешевше.

Навіть при пропорційному зниженні міцності і ціни (наприклад, на 10% нижча і міцність і ціна), плівка з гіршими характеристиками в результаті обійдеться дорожче, адже її доведеться частіше міняти, а процес заміни це недешево і непросто.

Щоб детально розібратися в характеристиках рекомендуємо додати статтю в закладки, або задати питання в чат.

Від чого залежить довговічність тепличної плівки

Руйнування поліетилену відбувається через дегенерацію полімерних ланцюжків. Будь-який полімер - це маса з пов'язаних між собою однотипних молекул. Ультрафіолетове випромінювання прискорює процес руйнування міжмолекулярних зв'язків. Згодом зв'язки руйнуються в будь-якому випадку, але ультрафіолет прискорює процес деградації полімерних ланцюжків в десятки, а то і сотні разів.

Якщо теплична плівка УФ стабілізована — це значить в її складі є добавки, які частково нейтралізують дію ультрафіолетового випромінювання і продовжують термін служби тепличної плівки.

Добавки УФ стабілізатори - це дороге задоволення і чим більше термін служби плівки, тим вища її ціна.

Грає роль і тип стабілізатора. Застосування дешевого стабілізатора призводить до втрати міцності і еластичності плівки, а так само помутніння в процесі експлуатації (це пов'язано з утворенням продуктів розпаду під впливом УФ випромінювання). Все це призводить до істотного скорочення терміну експлуатації плівки. Завдяки застосуванню просторово орієнтованих стабілізуючих інгредієнтів, вдається досягати високих експлуатаційних показників тепличної плівки, але це дуже недешева технологія, що відбивається на підсумковій вартості плівкового покриття.

На елементарному рівні теплиця - це замкнутий простір, в якому виникає парниковий ефект. Це коли сонце інфрачервоним випромінюванням нагріває землю, рослини і конструкції, а від них уже прогрівається повітря всередині теплиці. За рахунок обмеженої циркуляції немає інтенсивного теплообміну з холодним повітрям вулиці, тому температура в теплиці вища вуличної.

Енергоефективність тепличної плівки

Але так відбувається вдень, коли сонячне випромінювання має високий показник переданої енергії. Вночі ж сонця немає і джерелами енергії стають тепер нагріті за день ​​предмети, землят та рослини в теплиці. Тепер вже вони випромінюють інфрачервоне випромінювання і віддають енергію тим самим зігріваючи теплицю. Це один з каналів втрати тепла теплицею при негативному балансі температур (на вулиці нижче, в теплиці вище). Другим каналом є передача енергії від молекули до молекули через саму плівку (теплообмін). Ну і третім каналом є простою повітрообмін через фрамуги або щілини.

Обмін повітря (провітрювання) слід проводити регулярно і чим вища температура і більшу кількість світла, тим частіше. Так як в теплиці різко падатиме рівень СО, що призведе до падіння ефективності фотосинтезу. Тому з цим каналом втрати тепла слід боротися, але вдумливо.

Втрати через теплообмін від молекули до молекули можна скоротити завдяки установці другої плівки і забезпечення технології наддуву (закачування в герметичний простір між плівками сухого повітря. По можливості потрібно забезпечити між плівками шар сухого стоячого (не циркулює) повітря, так як у повітря дуже низький коефіцієнт теплообміну.

Втрати через інфрачервоне випромінювання можна скоротити за допомогою застосування плівок з енергозбереженням. Це такий тип плівок, який дозволяє частину випромінювання повернути назад в теплицю методом відбивання (інфрачервоне випромінювання дуже добре відбивається від ряду поверхонь і матеріалів). Найчастіше це плівки на основі спеціальних видів полімерів EVA.

EVA сополімер - навіщо він потрібен

EVA полімери - етиленвінілацетат. Цей тип полімерів має низку характеристик і задає особливі властивості при застосуванні в тепличних плівках.

Він виступає обмежувачем тепловтрат. У поєднанні з енергозберігаючими добавками, даний вид полімеру показує високу ефективність при застосуванні технології енергозбереження в тепличної плівці.

EVA забезпечує і дозволяє зберігати високу еластичність в широкому діапазоні низьких температур, що забезпечує довговічність плівки і можливість монтажу при знижених температурах.

При застосуванні EVA полімеру забезпечується висока світлопропускна здатність і найголовніше збереження її протягом тривалого періоду часу. Це дозволяє забезпечити тепличну плівку високими показниками світлопропускання  в діапазоні FAR. Чи не в усі плівки для теплиць додають EVA сополімер, або якщо і додають, то в недостатніх кількостях, і знову щоб не ризикувати рекомендуємо бренд Sotrafa.

Завдяки цій властивості, EVA полімер так само застосовують при покритті сонячних панелей електростанцій.

Світлопроникність плівки - який показник краще

Є поняття фотосинтетично активна радіація (ФАР) - це світло з довжиною хвилі 400-700 нм, яка бере участь в процесі фотосинтезу. Цей діапазон майже відповідає видимогму діапазону для людського ока. Правда не весь діапазон однаково затребуваний. Є просадка в зеленій частині спектра. Ми бачимо листя більшості рослин зеленими тому що вони зелений відбивають, а іншу частину спектру поглинають. Це не означає, що зелена частина спектра не потрібна зовсім, просто її вплив набагато нижчий.

Завдання тепличної плівки пропускати максимум сонячного світла в повному діапазоні FAR. Правда, як показують дослідження, на рослини впливають і як ультрафіолет (довжина хвилі нижче 350 нм), так і інфрачервоне випромінювання (довжина хвилі більше 750 нм). Слід ще пам'ятати і про корисних комах - адже їх зір працює не так як у людини і бачать вони в інших діапазонах довжин хвиль. Наприклад, джмелі для запилення бачать в діапазоні 380-400нм.

Дуже важливо ні в якому разі не завужувати і не виключати частини спектра при проходженні через плівки. Крім звичайно спеціальних плівок з фотоселектівною і блокуючою функцією, але їх вплив слід застосовувати дуже обережно і не на всіх типах рослин. Та й бажано проводити дослідження їх впливу в певній кліматичній зоні. Ось чому не бажано застосування кольорових плівок.

На жаль неякісні полімери і деякі види добавок здатні обрізати частини спектру що передаються, або створити плями(випадання) зі спектру. Людське око цього не здатне визначити, тільки спектрограф, а ось вплив на рослину або комах може бути шкідливим. Тому виробники якісних професійних тепличних плівок ретельно підбирають кожен компонент структури поліетилену, з метою зменшити їх вплив на передачу світла. Сучасні тепличні плівки мають світлопропускну здатність понад 88%.

Однак останнім часом набувають популярності плівки з функцією розсіювання.

Прозора плівка - максимально пропускає сонячне світло через плівку під тим кутом, під яким він увійшов.

Розсіюючої плівка ділить пучок світла на безліч дрібних пучків і при виході з плівки всі вони виходять під різними кутами. Це зменшує енергію одного пучка і створює ефект відсутності тіні. Завдяки цій властивості виключається ймовірність опіку листкової поверхні концентрованими пучками світла з високими показниками енергії, а також виключається вплив тіньових зон, що сприяє включенню в процес фотосинтезу максимальної площі листкових пластин. При цьому якісні розсіюючі плівки не зменшують сам показник світлопропускної здатності. Якісні тепличні розсіюючі плівки в повному обсязі пропускають все світлло через свою поверхню і тільки змінюють його структуру. Відсоток розсіювання вказує на те, який відсоток пучків проходить розщеплення, а який проходить за принципом прозорою плівки.

Молочні плівки - це клас покриттів, які застосовуються переважно в розплідниках при укоріненні рослин. Вони мають практично 100 відсоткове розсіювання із частковим затіненням від 15 до 30%. В результаті в теплиці переважає дуже «м'яке» світло з дрібними пучками світла і низькою їх енергією. Це сприяє більш інтенсивному укоріненню рослин.

Конденсат на плівці - що таке функція «Антикрапля»

Ідеально якщо крапельок конденсату на плівці, не буде зовсім. Але як це можливо, адже фізика річ уперта - є вологе повітря, є різниця температур всередині і зовні, і є межа різниці температур де знаходиться точка роси. Фізику ніхто не обманював. Різниця у властивостях поверхні матеріалу для теплиць. На зображенні нижче показано як поводиться крапелька води на матеріалах з різним ступенем гідрофільності.

Гідрофільність - дослівно можна перекласти як любов до води, а по суті це здатність до змочування поверхні. Крапелька намагається розтягнуться по поверхні. Сила тяжіння води до поверхні перевищує сили поверхневого натягу краплі. До гідрофільних відносяться ті матеріали де кут між краєм капели і поверхнею менше 20 °. Є ще супергідрофільні матеріали, на яких вода прагне розтектися плівкою. А кут між краєм краплі і поверхнею не більш як 5 °.

Гідрофобність - навпаки боязнь води. Гідрофобні матеріали мають водовідштовхувальний ефект. Такий ефект можна спостерігати на туристичному одязі та взутті, вода не проникає в матеріал, а скочується круглими крапельками. Тобто контактний кут між краєм краплі і поверхнею більше 90 °.

Система «Антикрапля» - це спеціальна добавка яка забезпечує супергідрофільность тепличної плівки. Конденсат на ній випадає, але не збирається крапельками, а сідає плівкою. Це краще в порівнянні зі звичайною плівкою бо:

  • НЕ буде лінзового ефекту;

  • тонка плівка не тримається довго, а стікає вниз заодно змиває пил (самоочищення);

  • залишки води легко випаровуються, заодно трохи знижуючи температуру плівки.

Які теплиці покриваються плівкою

Покриття тепличних конструкцій плівками почало розвиватися відносно недавно, близько півстоліття тому. Це пов'язано з тим, що сама технологія виробництва полімерів з'явилася тільки трохи більше 100 років тому. У той же час самі парники розвиватися протягом декількох тисячоліть. Найбільш часто для парників використовувалося скло. На сьогодні це теплиці з високими вертикальними стінами, що складаються з декількох блоків з пірамідальними дахами і покриттям високоякісним спеціальним тепличним склом. Ще їх називають тип VENLO. На території Радянського Союзу активно експлуатувалися і продовжують експлуатуватися теплиці типу «антрацит». 

З появою плівки в якості покриття теплиць, отримали розвиток вигнуті теплиці як такі, що стоять окремо так і блокові з куполоподібними дахами. Такі теплиці застосовуються і як весняний тип (без закриття бічних стінок), так і зимові з подвійними стінками з наддувом. 

Згодом і високі блочні теплиці почали приміряти на себе тепличні плівки. Розвиток функціональності і програмованість тепличних плівок привело до буму на будівлі легких, недорогих і практичних теплиць. Яскравим прикладом того стало найбільше скупчення теплиць в світі - це провінція Альмерія в Іспанії із загальною площею теплиць на одній ділянці більше 26 тисяч гектар.

На сьогодні, тепличними плівками покривають практично абсолютна більшість будуються або реконструюються теплиць. Це як весняні, так і зимові теплиці; як блокові, так і монотеплиці; куполоподібні і з вертикальними стінками; з різними системами провітрювання: верхнє, торцеве, бічне і т.д. Загалом популярність тепличної плівки величезна, але найголовніше розуміти: яка плівка теплична, а яка технічна.

Якщо потрібно допомогти розрахувати ціну за параметрами теплиці (завантажте документ з розмірами і Вашим контактами для прорахунку менеджером КП),

Монтаж і ремонт тепличної плівки

Під час експлуатації виникає питання - а як монтувати і обслуговувати тепличну плівку:

Монтується плівка за допомогою спеціалізованих кліпс. Часто застосовують технологію впаювання шнура в кишеню, але ця технологія ненадійна і завдає шкоди плівці. Як кліпси можуть застосовуватися або жолобкові кліпси або кліпси на трубу. Такі кліпси випускаються в трьох розмірах під діаметри труб: 1/2 ", 3/4", 1 ".

У разі ремонту порізів або поривів плівки, слід застосовувати спеціалізовані ремонтні стрічки:

Стрічка П-1 для ремонту плівки має одностороннє клейове покриття з основою у вигляді стабілізованою 150-ти мікронною плівки. Вона підходить для дрібного ремонту проколів, порізів. Також можна заклеювати тріщини на полікарбонаті та навіть склі.

Двостороння стрічка М-2 - це універсальна армована стрічка має товстий клейовий шар з синтетичними нитками всередині структури. Даний тип стрічок застосовується для склеювання плівкових полотен внахлест. Особливо зручна стрічка при ремонті покриття великими ділянками із застосуванням додаткових шматків плівки.

Сподіваємося матеріал цієї статті був для вас корисний, пропонуємо перейти на наступну статтю.