м. Київ. вул. Бориспільська 7а

Колцентр: +38 044 290 96 99

9:00-18:00

Пн-Пт

Вихідні

Сб-Нд

ОТРИМАТИ ПРОДУКЦІЮ НА КІЛЬКА ТИЖНІВ РАНІШЕ ТА РЕАЛІЗУВАТИ ЇЇ ДОРОЖЧЕ, ОТРИМАВШИ ДОДАТКОВІ ПРИБУТКИ, — БАЖАННЯ БІЛЬШОСТІ ФЕРМЕРІВ. АГРОВОЛОКНО — НАЙПРОСТІШИЙ СПОСІБ ВИЙТИ НА РИНОК ІЗ РАННІМ ТОВАРОМ ШВИДШЕ ЗА КОНКУРЕНТІВ. ВОДНОЧАС СЛІД ВРАХОВУВАТИ НЮАНСИ ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВПЛИВ НА ВЕГЕТАЦІЮ КУЛЬТУР.

Агроволокно – довговічний нетканий матеріал на основі спанбонду (поліпропілену). Під час виготовлення агроволокна в сировину додають стабілізатори ультрафіолетового випромінювання. Саме наявність цих стабілізаторів відрізняє агроволокно від інших видів спанбонду. За сферою застосування агроволокно поділяють на два основні типи: покривне та мульчувальне.

У цій статті розглянемо особливості покривного матеріалу. Його застосовують як у теплицях, так і у відкритому ґрунті. Покривне агроволокно має білий колір. Спектр застосування цього матеріалу доволі широкий: захист рослин від заморозків, стабілізація мікроклімату, захист від сильного вітру, дощу та граду, притінення рослин у період літньої спеки, захист рослин від шкідників, комах і птахів.

Ключова перевага: навесні агроволокно дозволяє отримати врожай раніше, а використання агроволокна з настанням осінніх заморозків дає змогу подовжити час плодоношення культур, оскільки під агроволокном температура завжди на кілька градусів вища, ніж зовні.

У професійних колах та на форумах часто можна зустріти дискусії з приводу того, на скільки днів агроволокно пришвидшує дозрівання продукції. При цьому думки фермерів можуть кардинально різнитися: від декількох днів до декількох тижнів. Виникає закономірне питання: у чому причина таких розходжень? Відповідь проста й складна водночас: у погодних умовах та технології застосування.

Підкреслимо ще раз: якщо рослини вкриті агроволокном, то температура під ним вища на декілька градусів (до 10 °С, а іноді й більше) залежно від щільності укривного матеріалу та методу його застосування. Ці додаткові градуси надзвичайно важливі, оскільки істотно впливають на середньодобову температуру та суму ефективних температур.

Середньодобові температури обчислюються як середнє арифметичне показань зовнішнього термометра вранці, опівдні, під кінець дня й опівночі (сума показань ділиться на чотири). Якщо вдень повітря прогріється до 12 °С, увечері охолоне до 5°С, уночі буде 1 °С, а зранку – 0 °С, то середньодобова температура під агроволокном становитиме 4,5 °С. Водночас для більшості холодостійких культур середньодобовий біологічний мінімум, за якого вони можуть розвиватися, становить 5 °С.

Зовсім інша картина буде на полі, якщо вдень під покриттям агроволокна повітря прогріється до 20 °С, увечері охолоне до 15 °С, уночі буде 5 °С, а зранку -3 °С. Тоді середньодобова температура під агроволокном становитиме 10,75 °С. За таких умов температурний режим під агроволокном був би сприятливим для розвитку рослин.

Таблиця. Основні характеристики
укривного агроволокна Greentex

 

Отже, дати відповідь на питання про те, на скільки днів агроволокно пришвидшить термін дозрівання культури, так само неможливо, як і дати точний прогноз погоди на весь період її вегетації. Однак можна стверджувати однозначно, що рослини під агроволокном почнуть розвиватися раніше за ті, що без покриття.

Водночас агроволокно має переваги перед плівковим покриттям в умовах температурних сплесків і падінь, які нерідко трапляються у квітні та травні. Завдяки мікроскопічним отворам цей матеріал пропускає повітря і вологу.

За різкого підвищення температури й вологості повітря проходить через отвори, тим самим зменшуючи температуру й вологість під покриттям. Рослини під агроволокном не запарюються і не згорають, як іноді буває в плівкових укриттях у спекотні дні.

Слід також мати на увазі, що покриття агроволокном рослин урозстил програє низьким тунелям у плані швидкого дозрівання навесні і подовження плодоношення восени. Це пов’язано зі здатністю акумулювати енергію в об’ємі повітря під укриттям. Різниця температур під укриттям у низькому тунелі та ззовні значно вища за аналогічний показник за умови покриття безпосередньо рослин.

 

ПІДБІР ЩІЛЬНОСТІ

Для безпосереднього укриття рослин (салатів, редиски, полуниць, часнику, картоплі) використовують агроволокно низької щільності: 17, 19, 23, 30 г/м2. Для укриття низького тунелю на дугах застосовують агроволокно щільністю 23, 30, 50 г/м2.

Слід враховувати, що чим більша щільність, тим менше світла агроволокно пропускає, особливо, якщо воно використовується повторно і вже дещо забруднене. Тому у виборі агроволокна слід дотримуватися правила розумної достатності. У складі тепличної конструкції агроволокно використовують меншої щільності, щоб рослини отримували більше світла. У теплиці агроволокно використовують теж трьома способами: безпосередньо по рослині, на низькому тунелі, для обмеження розміру теплиці в ранньовесняний період вирощування рослин.

Особлива перевага агроволокна перед обмежувальною плівкою – воно не утворює конденсату.

Для обмотування декоративних рослин перед зимівлею рекомендується застосовувати покривне агроволокно щільністю 30 – 50 г/м2 в один або кілька шарів. Перед обмотуванням бажано стягти гілки до основного стовбура шпагатом або кембріком. Після обмотування агроволокно фіксується шпагатом або по спіралі обмотується кембріком по всій довжині рослини.

ФІКСАЦІЯ

На тривалий термін укладене агроволокно фіксують траншейним способом на глибину не менше 10 см. У разі застосування агроволокна шириною понад 4,2 м потрібно додатково фіксувати полотна посередині мішками з піском або в інший подібний спосіб.

Коли агроволокном укривають низький тунель на дугах, то дуги встановлюють з інтервалом не більше 70 – 80 см. Поверхня дуг має бути рівною і не шорсткою. Якщо застосовують агроволокно щільністю 17 – 23 г/ м2 шириною понад 4,2 м, варто купувати матеріал із укріпленим зовнішнім краєм. Укріплення краю шириною 40 см роблять тому, що агроволокно в місцях кріплення під дією вітру пошкоджується істотно швидше, ніж середина полотна.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВИБІР ПОСТАЧАЛЬНИКА

 

Серед торгових марок, представлених в Україні, варто звернути увагу на агроволокно Greentex. Воно виробляється з європейської сировини на надсучасному німецькому обладнанні та відповідає міжнародним стандартам ISO 9001:2009. Пакування відбувається в Україні під контролем фахівців компанії AGRID.

Німецькі технології та європейська сировина забезпечують стабільність якості агроволокна. Завдяки цьому Greentex має рівномірну щільність уздовж всього полотна і повністю відповідає заявленим характеристикам.

До агроволокна додається якісний УФ-стабілізатор та речовина, яка захищає агроволокно від впливу пестицидів.

Термін експлуатації агроволокна Greentex – не менше чотирьох сезонів. Офіційна гарантія на матеріал від виробника становить два роки.